לומדים עם דב דבסוגי מוזיקה

מוזיקה ישראלית מקומית

מתקופת היישוב ובעשור הראשון לקיום המדינה, המוזיקה הישראלית הושפעה ממקורות שונים כולל מקורות מוזיקליים ים תיכוניים ומזרח תיכוניים. בתקופה זו אחדים מהמקובלים שבזמרים הישראלים שרו בהדגשת ח' ו-ע' ובסלסולים תימניים או שנקראו בשמות יהודיים בני עדות המזרח (לדוגמה שושנה דמרי, פלפל מאסרי וג'ו עמר). אולם, לקראת סוף שנות החמישים חלה התרחקות בין מוזיקאים בעלי השפעות ים תיכוניות או ערביות לבין הממסד ששלט בכל תחנות הרדיו והטלוויזיה. בתקופה זו כמעט שלא נשמעה מוזיקה מזרחית, או לפחות מוזיקה עם השפעות מזרחיות בולטות באמצעי התקשורת הישראליים. מוזיקה מזרחית או מוזיקה ים תיכונית או הזמר המזרחי הישראלי, הוא כינויה של סוג מוזיקלי בזמר העברי שנוצר בישראל ומזוהה עם המסורת המוזיקלית של בני עדות המזרח. למרות הזיהוי עם מסורת עדות המזרח, זמר זה כמעט ואינו מושפע מהמוזיקה הערבית אלא בעיקר ממוזיקה תימנית, יוונית וטורקית ומהמוזיקה הארצישראלית ההגמונית משנות ה-30 ועד שנות ה-50. החל משנות ה-90, חדרה מוזיקה זו ללב הזרם המרכזי של המוזיקה הישראלית, כך שגבולות המוזיקה המזרחית טושטשו. למוזיקה המזרחית במגוון סגנונות, החל מהסגנון ה"קל" והקליט, ועד לסגנון ה"כבד".

מוזיקה קלאסית

הוא ביטוי רחב וכולל למוזיקת קונצרטים ומוזיקת כנסיות שאופיה נקבע באירופה בימי הביניים, ברנסאנס ובעת החדשה. המושג שאינו מוגדר באופן מוחלט נועד להבדיל סגנונות מסוימים מהמוזיקה הקלה. המוזיקה הקלאסית נחשבת ל"אמנותית" יותר ויש המציבים אותה יחד עם יתר האמנויות לאורך ההיסטוריה המערבית, מוזיקה קלאסית היא מוזיקה שנכתבה בתקופה הקלאסית, כלומר במחצית השנייה של המאה ה-18.

רוק

הוא זאנר מוזיקלי, אשר החל דרכו כהתפתחות של הרוק אנד רול שנות השישים. להקות הרוק הרחיבו את המושג הצר של רוק'נרול, הוסיפו כלי מיתר והחלו לחקור שיטות הקלטה חדשות וכן את האפשרויות הטמונות בסינתיסייזרים הרוק מבוסס על סולמות הבלוז במקור, הרוק היווה שילוב בין מוזיקה אמריקאית עממית (קנטרי) למוזיקה אפרו-אמריקנית קצבית (בלוז); אך עם השנים הרוק התפצל לאין ספור כיוונים שונים ומשונים, שהתרחקו מסגנונות אלה מרחק רב, והושפעו גם מסגנונות אחרים לגמרי כמו מוזיקה קלאסית, פופ, ובשנים האחרונות אפילו היפ-הופ. זאת, מכיוון שלמעשה כל להקה שמשתמשת ב"שילוש הכלים המקודש" של הרוק (שמשמש גם בבלוז) - בס, תופים וגיטרה חשמלית - יכולה להגדיר את עצמה כלהקת רוק; והאפשרויות הטמונות בשילוב של שלושת הכלים הללו הן בלתי מוגבלות. לכן, בקלות אפשר למצוא רוק שקט ורוק רועש, רוק מהיר ורוק איטי רוק שמח ורוק עצוב.

ג'אז

הנו סוג של מוזיקה שהחל את דרכו בארצות הברית בראשית המאה ה-20, נקרא גם "המוזיקה הקלאסית של ארצות הברית". באופן עקרוני, ג'אז הוא מוזיקה אשר משתמשת באלמנטים קצביים, באלמנטים גרוביים, באלמנטים מלודיים אלמנט נוסף המזוהה למדי עם מוזיקת הג'אז הוא האלתור.